Rozliczenia z nawiązką do ZUS, komu opłaca się podatek liniowy - czyli rozliczenia coraz bliżej
Posted by addmean on Monday, 21 October 2019
Kolejny koniec roku oznacza przygotowywanie przez firmy deklaracji podatkowych. Odbywane przez nas stosunki pracy za cały rok ujrzą teraz światło dzienne w postaci kolumn i wierszy liczb w formularzu PIT. Jakie kroki należy poczynić przy regulacji zaległości finansowych? Czy są przeliczniki mówiące o tym ile wynoszą nasze zobowiązania- odsetki od zaległości ZUS? Kto skorzysta z możliwości podatku liniowego?
Każdy pracujący na umowie o pracę odprowadza do ZUS-u trzy grupy składek. Jesteśmy zmuszeni w deklaracjach zestawiać m.in. stawki składek na ubezpieczenie społeczne a także składki do OFE (więcej na https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-od-zaleglosci-wzgledem-zus-zaplacisz-odsetkidopłatach społecznych wynoszą one 8 % w skali roku, przy OFE wynoszą one 4,51 % na rok. Cyfry te zmieniają się w ciągu lat - bieżące można podejrzeć na centrali urzędu. ZUS przedstawia również wysokość spłat za odsetki ustawowe – jesteśmy je winni każdemu, komu zlecaliśmy usługę lub kupowaliśmy produkt. Obecnie odsetki za zwłokę w spłacie wynoszą 13 % w skali rocznych zleceń. Obowiązujące nie tylko dłużników stawki i formularze widać na stronie głównej US - to kolejna instytucja z którą winniśmy się rozliczyć. Obserwując właściwość urzędów skarbowych w większym mieście, z kilkoma urzędami, wystarczy wpisać adres https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-zmiany-w-ordynacji-podatkowej-wlasciwosc-urzedu-skarbowegoflickr_14897406681.jpg|L|W=201] W innych zakładkach powinny widnieć najnowsze aktualności o zeznaniach, a także informacje o zwolnieniach z podatku itp.
Kolejnym zagadnieniem wartym poruszenia przy rozliczeniach jest kwestia podatku liniowego. Sprawa wydaje się prosta, ponieważ podatek liniowy zasady ma proste: zdecydowanie opłaca się bogatszym Polakom. Biznesmeni, osiągający roczny dochód powyżej 85 tysięcy złotych z działalności pozarolniczej mogą liczyć na tzw. drugi próg podatkowy, który wynosi 32 %. Pod tym progiem obowiązuje stawka 18 %.
Podstawą podatku jest różnica pomiędzy przychodami, a kosztem ich uzyskania. Przekroczenie kilkudziesięciu tysięcy złotych bywa bardziej skomplikowane także dlatego, że przedsiębiorcy nie skorzystają z ulg na internet, dzieci, nie mogą także rozliczyć się z małżonkiem. Podatek liniowy rodzi również konieczność spisania kolejnej deklaracji podatkowej – na formularzu PIT-36L.
Czytaj też
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-kilometrowka-do-vat-nowe-zasady-rozliczania-vat-od-samochodow-od-kwietnia-2014Czytaj też