Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/eurobridgeinfo.com/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/eurobridgeinfo.com/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/eurobridgeinfo.com/includes/menu.inc).

Wiele przedsiębiorstw zatrudnia przeróżnego typu pracowników, ponieważ pracy jest nazbyt dużo, by była w stanie podołać jej jedna osoba

Jeśli jesteś biznesmenem i masz firmę, to na pewno nie raz myślisz dlaczego przyjęcie pracownika bywa tak szalenie nieopłacalne.


Zwykle mówi się, że pracownik (zobacz kwota wolna od potrąceń) kosztuje dyrektora firmy prawie dwa razy więcej aniżeli twierdzi suma netto na umowie dla pracownika. Zatem skąd tak wysokie sumy?


Pracownik (zobacz co to jest mobbing) z własnej wypłaty odprowadza do państwa przeróżnego typu podatki i składki. Z tego powodu jego wypłata netto (czyli to co rzeczywiście otrzymuje na rękę) jest mniejsza od wypłaty brutto, która została wpisana na umowie. Różnica wynosi około 30%, więc nie jest to nic nieznaczna sumka. Z naszych pieniędzy musimy zasilać różne instytucje, na przykład ZUS. Wysokość składek ZUS wygląda następująco: największą część pieniędzy tracimy na składki emerytalne, rentowe, chorobowe, a następnie na ubezpieczenie społeczne - te środki idą do NFZ. Dzięki temu, że jesteśmy ubezpieczeni, jesteśmy uprawnieni do tego, by nieodpłatnie korzystać z wizyt lekarskich i pobytów w szpitalu, jeśliby coś nie daj boże nam się stało.
wysokość składek zus
Author: Gage Skidmore
Source: http://www.flickr.com


Pracodawca po swojej stronie także odprowadza na nas prawie identyczne składki. Dodatkowo płaci jeszcze składki na Fundusz Pracy. W obu przypadkach (pracownik i pracodawca) największy procent pochłaniają składki na emeryturę, a więc środki te będą gwarantować nam przyszłą emeryturę.


Warto czasami zainteresować się czy nasza spółka oddaje do ZUS-u wszystkie składki, tak jak powinna. Wobec tego za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat unikniemy przykrych sytuacji.